Kirjaston ohjelmaa / Syksy 2018

Kirjaston tilaisuuksiin on vapaa pääsy.

Kaikki ovat tervetulleita!

Osasta tilaisuuksista alustavat tiedot. Muutokset ja lisäykset mahdollisia!


Syyskuu

TORSTAINA 13.9. klo 17.00 – 18.30
KOHTUUS KAIKESSA: KESTÄVÄN TALOUDEN SUOMI

Kati Peltola esittelee uutuuskirjaansa Kohtuus kaikessa: kestävän talouden Suomi. Jukka Haapakoski, Kari Kallonen ja Päivi Uljas toimivat kommentaattoreina.

TORSTAINA 20.9. KLO 17.00 – 19.00
AU-äidistä tasavertaiseksi vanhemmaksi -keskustelutilaisuus

Yhteiskunnallisten muutosten myötä myös perhekäsitykset ovat laajentuneet ajan kuluessa. Yhden vanhemman perheiden asema on parantunut vuosien varrella paljon, mutta kuitenkin edelleen keskustelua aiheuttavat monet samat teemat kuin yhdistyksen perustamisen aikaankin. Tule kuuntelemaan keskustelua perhekäsitysten muutoksesta!

Keskustelemassa yhdistyksen ja yksinhuoltajuuden historiaan perehtyneitä henkilöitä: Anneli Miettinen VTM, tutkija, Kela; Tytti Salminen Pienperheyhdistyksen (ja aikaisemman Au-yhdistyksen) pitkäaikainen puheenjohtaja; Jaana Hartikainen viestintäkoordinaattori, Pienperheyhdistys. Keskustelun juontaa Kaisli Syrjänen, Pienperheyhdistyksen kansalaistoiminnan koordinaattori.

TIISTAINA 25.9. klo 18.00 – 20.00
SANANVAPAUDEN KAHVILA KESKUSTELEE: MEDIA-ILTA

  • Media ja sotien uhkakuvat?
  • Ohjaako media ajatteluamme?
  • Nato, EU, USA, Suomi, Lähi-Itä, Venäjä, Ukraina?
  • Julkisen palvelun Yle uudistuu! Mihin suuntaan?

Työväenliikkeen kirjastossa keskustelemassa tutkijatohtori Noora Kotilainen (Helsingin yliopisto), puheenjohtaja Esa Ylikoski (Kansan Radioliitto), vastaava päätoimittaja Jouko Jokinen (Yle), kansanedustaja Erkki Tuomioja, professori, eversti (evp) Pekka Visuri

Juontaa Eki Haapalainen

Tule kuulemaan ja keskustelemaan! Työväenkirjaston ystävät tarjoavat pullakaffeeta.

Järjestää
Kansan Radioliitto ry / Lähiradio 100,3 MHz yhdessä Työväenkirjaston Ystävät ry:n kanssa.


Lokakuu

TORSTAINA 4.10.2018 klo 17.30 – 19.30
UUTTA KIRJALLISUUTTA VUODEN 1918 SISÄLLISSODASTA

Historioitsijat ilman rajoja, Työväenkirjaston ystävät ry ja Vapaus valita toisin ry järjestävät keskustelutilaisuuden Uutta kirjallisuutta vuoden 1918 sisällissodasta.

Erkki Tuomioja toimii tilaisuuden puheenjohtajana. Vuoden uutuusteoksista keskustelevat Seppo Hentilä, Tiina Lintunen ja Sirkka Ahonen.

Keskustelun aiheina mm. teokset: Risto Alapuro: Valtio ja vallankumous Suomessa 1918 ja Tuomas Tepora & Aapo Roselius (toim.): Rikki revitty maa, Sture Lindholmin Vankileirihelvetti Dragsvik ja Reetta Laitisen toimittama sarjakuva-antologia Sisaret 1918, Marko Tikan vuotta 1918 käsittelevät julkaisut ja Marjo Liukkonen: Hennalan naismurhat.

Kirjastossa on samaan aikaan esillä näyttely vuoden 1918 uudesta tutkimuskirjallisuudesta.

TORSTAINA 11.10. klo 17.00 – 18.30
LENININ MORSIAN

Ritva Hartzell esittelee uutta runoteostaan Leninin morsian. Kirjan ensimmäinen osa käsittelee luokkasotaa, punaisten vankileirejä ja Leninin antamaa itsenäisyyttä, toinen osa luontokuvauksia Viikistä ja kolmas Suomea koskevaa poliittis-yhteiskunnallista kritiikkiä. Leena Nikula haastattelee.


MARRASKUU

PERJANTAI-SUNNUNTAI 9.-11.11.2018
AATOSTA JALOA – MARRASKUUN VALOA
Stadin viidennet työväenkirjallisuuspäivät

Jo perinteeksi muodostunut kirjallisuustapahtuma palaa jälleen marraskuussa. Tarkemmat tilaisuustiedot myöhemmin.

Perjantaina 9.11. järjestään Kapinarunoilta – lue siitä lisää täältä.

PERJANTAI 9.11.2018 klo 15.00 – 16.30
TYÖVÄENTUTKIMUS 2018 -julkistustilaisuus

Työväentutkimus -vuosikirja julkaistaan tänä vuonna Työväenliikkeen kirjastossa perjantaina 9.11. klo 15.00. Tämän vuoden vuosikirjan teemana on Suomen sisällissota.